Forum Wirtualny Sejm Strona Główna Wirtualny Sejm
Symulacja Polityczna PBF. Wcielamy się w role posłów. Ruszamy po wyborach w 2005 roku.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Debata o polityce zagranicznej
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Wybory / Wybory parlamentarne 2007
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administratorsejmpo2005
Administrator



Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 1080
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:37, 25 Paź 2012    Temat postu: Debata o polityce zagranicznej

Telewidzów TVP 1, TVN i Polsatu witają - Władysław Bartoszewski i Jerzy Pomianowski. Dzisiejsza, pierwsza z cyklu trzech, debata, będzie dotyczyła polityki zagranicznej. Odbywa się w Chełmie - mieście, w którym przecinają się Europa Wschodnia i Zachodnia. Miasto to od setek lat należy do Polski, a jednocześnie stanowiło przez pewien czas stolicę Rusi Halicko-Włodzimierskiej, m.in. do której tradycji odwołuje się dzisiejsza Ukraina. Zaledwie 25 km stąd znajduje się wschodnia granica Unii Europejskiej.

W dzisiejszej debacie wezmą udział kandydaci siedmiu komitetów wyborczych. Niestety jedynie dwa raczyły nas poinformować, kto będzie je reprezentował. To Blok Czerwono-Zielony (Patryk Mildner) oraz Lewica i Samoobrona (Wiesław Słoma). Ruch Ludowo-Narodowy reprezentował będzie Mikołaj Stańczyk, a Polskie Stronnictwo Ludowe - Stanisław Rudzki. Przedstawicieli LPR, PiS, PO prosimy o przedstawienie.

Przypomnijmy zasady dzisiejszej debaty. Najpierw zadamy kilka pytań otwartych do wszystkich kandydatów. Następnie każdemu kandydatowi zadamy po jednym pytaniu. Każdy kandydat może również zadać po jednym pytaniu każdemu innemu kandydatowi. Na końcu poprosimy o podsumowanie. Można odpowiadać na wszystkie pytania w jednym poście, możliwe jest także polemizowanie z wypowiedziami przedmówców.

Zaczynamy:
1. Po upadku koncepcji Konstytucji dla Europy UE pracuje nad nowym traktatem mającym zreformować Wspólnotę. Co Pana/Pani zdaniem powinno się w nim znaleźć i czy w ogóle powinien powstać?
2. Naszym strategicznym partnerem były do tej pory USA. Wspólnie braliśmy udział w konfliktach zbrojnych. Spotkał nas za to atak islamistów na metro w Warszawie. Jak powinna wyglądać w przyszłości nasza współpraca z USA?
3. Polska zaangażowała się zdecydowanie w demokratyzację na Ukrainie, wspiera także ruchy opozycyjne na Białorusi. Od czasów prezydentury A. Kwaśniewskiego stara się odgrywać aktywną rolę w Europie Wschodniej. Jednocześnie przez część krajów regionu nie jesteśmy uważani nawet za partnera, a tym bardziej za lidera. Jaka powinna być nasza polityka wschodnia?

A oto pytania do poszczególnych komitetów, zgodnie z kolejnością rozlosowania nrów list przez PKW:
- BCZ - państwa należące do innych kręgów kulturowych nie podzielają zdania Europejczyków nt. praw człowieka. Jak powinny układać się nasze relacje np. ze światem islamskim?
- LiS - Samoobrona wielokrotnie podkreślała, iż jej zdaniem Białoruś jest państwem demokratycznym, niesprawiedliwie traktowanych przez Zachód. Jakie powinny być nasze stosunki z tym państwem?
- RLN - Co jest stolicą Antiochii?
- PiS-UPR - za min. Heszllerra powstała koncepcja Unii Słowiańskiej. Jaka będzie przyszłość tego tworu?
- LPR - Jaka powinna być polityka polskiego rządu wobec polskiej mniejszości narodowej w Niemczech, na Białorusi i Litwie?
- PO - Jakie jest podejście PO do hasła "Nicea albo śmierć"?
- PSL -jaki jest stosunek PSL do Wspólnej Polityki Rolnej UE?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Administratorsejmpo2005 dnia Czw 13:38, 25 Paź 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patryk Mildner
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 857
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw 15:35, 25 Paź 2012    Temat postu:

1. Uważamy, że nowy traktat powinien powstać. Chcemy, by była w nim zawarta nasza wizja Europy:
- wspólnota równoprawnych państw
- Europa socjalna, realizująca model społeczny oparty na solidarności, żywej demokracji i sprawiedliwości społecznej
- poszanowanie praw człowieka, ochrona praw kobiet i wszelkich mniejszości w każdym państwie członkowskim
- zdecydowane zwiększenie unijnego budżetu i środków przeznaczanych na pomoc dla biedniejszych regionów UE
- ujednolicenie europejskich systemów socjalnych i podatkowych.

2. Stany Zjednoczone są partnerem niezwykle niewdzięcznym. Uważamy, że współpraca z nimi nie jest korzystna dla Polski, dlatego nie chcemy jej zacieśniania, a wręcz przeciwnie - "rozluźnienia" stosunków. To się nam po prostu nie opłaca! Lepiej postawić na kraje UE, Wenezuelę czy Kubę.

3. BCZ proponuje umiarkowaną politykę wschodnią. Polska nie powinna się angażować zbytnio w sprawy wewnętrzne Ukrainy, Rosji i Białorusi, jednak stanowczo potępiamy łamanie praw obywatelskich w tych krajach. Polska powinna wspierać państwa o rządach proeuropejskich, dążące do integracji z UE, czyli naprzykład Mołdawia.
Uważamy Rosję za naszego strategicznego partnera handlowego, jednak nie możemy zbytnio rozluźniać stosunków z Moskwą bo to kraj bardzo nieprzewidywalny o niestabilnej sytuacji polityczno - ekonomicznej.

4. Państwo islamskie rozumiane jako państwo, w którym religią państwową jest islam, nie może być państwem demokratycznym! Państwo demokratyczne to państwo świeckie, w którym nikt nie jest dyskryminowane ze względu na swoje wyznanie bądź jego brak. Kraje takie należy krytykować za łamanie praw człowieka, a w przypadku braku odzewu - stosować odpowiednie sankcje.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Patryk Mildner dnia Czw 15:37, 25 Paź 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patryk Mildner
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 857
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw 15:50, 25 Paź 2012    Temat postu:

Moje pytania dla pozostałych komitetów:
PiS-UPR: Co sądzą o udziale polskich wojsk w interwencji w Iraku ?
LPR: Co sądzą o prawach dla mniejszości niemieckiej w Polsce ?
PO: Jaki jest stosunek PO do konfliktu w Palestynie ?
LiS: Co sądzą o konflikcie koreańskim ?
RLN: Jak widzą przyszłość Polski w basenie morza bałtyckiego, czyli jak powinna wyglądać współpraca Polski z krajami skandynawskimi i bałtyckimi ?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław Słoma




Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 513
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:05, 25 Paź 2012    Temat postu:

1. LiS jest za nowy traktatem UE. Jest to teraz bardzo potrzebne. W traktacie powinno znaleść się:
- dopłaty dla rolników we wszystkich krajach wspólnoty powinny wynosić tyle samo
- wizja poszerzenia Unii Europejskiej
- zachowanie koncepcji "Europy ojczyzn"
- poszanowanie praw człowieka
- współpraca gospodarcza z krajami wschodu, tz. Białoruś, Ukraina, Rosja

2. Współpraca z USA powinna przebiegać na tych samych warunkach. Dziś, to Polska "biega" za USA. Jeżeli mamy współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, powinniśmy domagać się zniesienia wiz. Powinniśmy również wycofać nasze wojska z Iraku i Afganistanu, skoro USA nie potrafi nawet znieść wiz, to taka współpraca jest niekorzystna dla Polski.

3. Powinniśmy współpracować z krajami takimi jak: Białoruś, Ukraina, Rosja i Mołdawia. Może to być ogromny rynek zbytu dla naszych towarów. Musimy walczyć o prawa człowieka w tych krajach. Jesteśmy prawie 40 milionowym krajem w Europie Środkowej z którym każdy powinien sie liczyć. Powinniśmy być mediatorem pomiędzy Unią Europejską, a krajami Europy Wschodniej.

4. Białoruś jest oceniana przez zachód trochę niesprawiedliwie. Powinniśmy współpracować z Białorusią oraz dążyć do zniesienia wiz dla obywateli polskich, jak i białoruskich. Dzięki temu Białoruś i Polska zyska na turystach. Znam bardzo wiele osób, którzy chcą odwiedzać Białoruś. Jest to piękny kraj, który warto zwiedzić. Sam zawsze wolałem białoruskie klimaty, niż greckie, czy tureckie. Dzięki zniesieniu wiz obwatele Białorusi na pewno przyjechaliby do Polski nad morze, do którego Białoruś nie ma dostępu. Mielibyśmy też wielu studentów białoruskich. Można prowadzić też wymianę handlową pomiędzy nami, a Białorusią. Powinien być to jeden z naszych strategicznych partnerów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Pszczoła
Platforma Obywatelska



Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:13, 25 Paź 2012    Temat postu:

Szanowni Telewidzowie, Prowadzący, drodzy Koledzy. Będę reprezentowała PO na dzisiejszej debacie. Najpierw ustosunkuję się do pytań zadanych przez Czcigodnych Prowadzących:

1. Koncepcja Konstytucji dla Europy była pomysłem zbyt śmiałym: wielu Europejczyków przeraziło się, że ktoś chce im narzucić likwidację państw narodowych. Dlatego stworzenie nowego traktatu, który nie będzie nosił nazwy Konstytucja, jest bardzo rozsądny. Chcemy, by UE skupiła się na swoich pierwszorzędnych celach: by wzmacniała więzi między przedstawicielami różnych narodów, wspierała wolną wymianę dóbr, usług i kapitału między nimi. nie widzimy w traktacie dokumentu, który miałby wspierać jakikolwiek nurt ideologiczny, ale taki, który pomoże nam - Europejczykom - lepiej się integrować.
2. Myślę, że zbyt wiele oczekiwaliśmy po naszej współpracy. USA to wielkie mocarstwo, z kolei my jesteśmy średniej wielkości państwem europejskim. Myślę, że za nasz udział w amerykańskich akcjach wojskowych powinniśmy otrzymać odpowiednio coś w zamian. Liczę na to, że władze USA w końcu ułatwią Polakom podróżowanie do Ameryki i pracę tam. Chciałabym, by w związku z naszym udziałem w akcjach zbrojnych armia amerykańska pomogła nam w zapewnieniu bezpieczeńswa naszym obywatelom mieszkającym w kraju. Jeśli chodzi o zamach na warszawskie metro - nie chciałabym tematyzować tej kwestii w kontekście naszej walki z terroryzmem, by nie wywoływać wilka z lasu. Pamiętamy, co stało się w Hiszpanii tuż przed ich wyborami.
3. Polska powinna być adwokatem Ukrainy i innych państw dążących w dalszej perspektywie do wstąpienia do UE. Rozwój współpracy z państwami Europy Wschodniej jest dla nas kwestią strategiczną. Dlatego chcielibyśmy rozwijać koncepcję Unii Słowiańskiej.
4. Hasło "Nicea albo śmierć" padło w konkretnym momencie. Wówczas miało silne uzasadnienie, jednak jest oczywiste, że żaden traktat nie jest wieczny. Dlatego rozsądna zmiana traktatów jest czymś, na czym nam bardzo powinno zależeć.

Pytania do przedstawicieli partii politycznych:
BCZ - Jaki jest stosunek BCZ do komunistycznego reżimu na Kubie?
PiS - czy w relacjach z Ukrainą zamierzacie podnosić kwestię rzezi wołyńskiej? Wśród zwolenników obecnego prezydenta jest wielu zachodnioukraińskich nacjonalistów.
LPR - Co myślicie o obecnej ekipie rządzącej Rosją?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Pszczoła
Platforma Obywatelska



Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:17, 25 Paź 2012    Temat postu:

Odpowiedź dla BCZ: Jaki jest stosunek PO do konfliktu w Palestynie ?

Konflikt izraelsko-palestyński to tragiczny konflikt, w którym trudno wskazać "dobrego" i "złego". Tragedia II wojny światowej pokazała, że naród żydowski potrzebuje swojego państwa. Jednocześnie trzeba brać pod uwagę to, że Ziemia Święta zamieszkiwana jest również przez muzułmanów i chrześcijan. Twarde stawanie po jednej ze stron świadczy albo o skrajnym syjonizmie, albo antysemityzmie. Nie zamierzamy narzucać obu stronom konfliktu, zachęcamy je do niwelowania punktów zapalnych i odnalezienia wspólnego rozwiązania, bez względu na to, czy miałoby to oznaczać wspólne państwo, czy też powstanie niepodległej Palestyny.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mateusz Mikke




Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 701
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:18, 25 Paź 2012    Temat postu:

1.Oczywiście popieramy powstanie nowego traktatu jednocześnie jednak uważamy iż Unia Europejska powinna powrócić do swoich dawnych korzeni:
-Powinna zostać zachowana koncepcja Europy Ojczyzn gdyż dążenie do Ojczyzny Europy jest dzisiaj nierealistyczne i narody Europy nie są na to przygotowane.
-Musi nastąpić natychmiastowe zaprzestanie dyskryminacji chrześcijaństwa na rzecz laickości w Europie.Chrześcijaństwo przypominam jest jednym z filarów cywilizacji zachodniej oprócz kultury starożytnej Grecji i Rzymu.Jest już częścią tożsamości Europy więc wykluczanie m.in symboli chrześcijańskich jest pozbyciem się części własnej tożsamości.
-Trzeba zmniejszyć biurokrację w Unii Europejskiej ,która jest dzisiaj po prostu za duża i zbytnio wpływa na życie przeciętnego mieszkańca UE niż to było jakieś 10 lat temu.
-Unia Europejska powinna zostać bardziej strefą wolnego handlu z otwartymi granicami ,a nie biurokratycznym molochem ,który kontroluje wszystko.Czas wrócić do dawnych korzeni.
-Musi być większa pomoc w postaci środków dla państw tzw nowej Europy czyli byłych krajów postkomunistycznych.Wynika z faktu iż ta część Europy nie miała Planu Marshalla ,a żeby nastąpiła równowaga w Europie to gospodarczo musi być zrównoważona.

2.Stany Zjednoczone są naszym strategicznym sojusznikiem co nie ulega wątpliwości.Razem walczymy w Iraku i w Afganistanie.Oczywiście w wyniku naszego zaangażowania się w Afganistanie nastąpił zamach terrorystyczny ,a cała wojna w Iraku była oparta na kłamstwie co trzeba powiedzieć nie mniej jednak naszym priorytetem jest aby nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi były jak najlepsze z tym że w przyszłości mając już doświadczenie musimy bardziej przemyśleć nasze zaangażowanie się w takie konflikty.Musimy zwiększyć naszą współpracę militarną ze Stanami Zjednoczonymi aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo strategiczne i geopolityczne.Jeśli chodzi o stosunki ze Stanami Zjednoczonymi to wraca jak bumerang temat wiz.To że dalej one istnieją dla Polaków jest absurdem dlatego też musimy naciskać przy pomocy mieszkającej w USA Polonii aby je w końcu zniesiono.

3.Nasza polityka wschodnia musi być oparta o wartości i prawa człowieka.Nie możemy pozwolić sobie na to aby na Białorusi władza gnębiła opozycję oraz prześladowała mieszkających tam Polaków.Dlatego musimy zwiększyć przy pomocy Unii Europejskiej nacisk na Białoruś aby ta zaczęła jednak respektować prawa człowieka oraz pluralizm polityczny.Co do Rosji to musimy stanowczo podkreślać że nie zgadzamy się na łamanie praw człowieka z tym że nie można machać przysłowiową szabelką gdyż znamy swoje miejsce.Dlatego nasza polityka wschodnia odnośnie Rosji musi być wyważona.Jeśli zaś chodzi o Ukrainę to musimy zacieśnić współpracę aby nasi wschodni sąsiedzi mogli w przyszłości zostać częścią Unii Europejskiej co spowodowało by skok cywilizacyjny dla Ukraińców i ostateczne wyrwanie Ukrainy z rosyjskiej strefy wpływów.Dzięki temu że jesteśmy w Unii Europejskiej nasza pozycja odnośnie wschodu jest większa.

4.Unia Słowiańska jest ciekawym pomysłem jednakże jest skazana na porażkę z jednego prostego powodu.Największym narodem słowiańskim są Rosjanie ,a taka Unia spowodowała by iż byśmy znowu trafili do rosyjskiej strefy wpływów odrywając się od UE oraz NATO.

Odpowiadając na pytanie ze strony SLD

5.Jak już wcześniej powiedziałem wojna w Iraku była oparta na kłamstwie gdyż Stany Zjednoczone wmawiały wtedy światu iż reżim Saddama Husajna posiada broń biologiczną i chemiczną.Jak później się dowiedzieliśmy nie miała takowej.Dlatego też uważam iż nasze zaangażowanie się tam było niepotrzebne ,a tylko pogorszyło naszą sytuację na Bliskim Wschodzie.Przypominam iż to za rządów SLD Polska się zaangażowała w ten niepotrzebny konflikt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mateusz Mikke




Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 701
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:24, 25 Paź 2012    Temat postu:

Odpowiadając na pytanie ze strony PO

Rzeź Wołyńska jest bardzo trudnym tematem w stosunkach polsko-ukraińskich i poruszanie go wynika wyjątkowej delikatności.Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego iż Prezydenta Juszczenkę popierają środowiska neo-banderowskie jednakże nie możemy zapominać o zbrodniach OUN-UPA.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Stańczyk
Prawo i Sprawiedliwość



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 1346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 17:27, 25 Paź 2012    Temat postu:

Cytat:
1. Po upadku koncepcji Konstytucji dla Europy UE pracuje nad nowym traktatem mającym zreformować Wspólnotę. Co Pana/Pani zdaniem powinno się w nim znaleźć i czy w ogóle powinien powstać?

Ruch Ludowo-Narodowy popiera obecność Polski w EU, ale nie popiera dalszej integracji europejskiej. Opowiadamy się za utworzeniem traktatu, jednak powinien on kłaść nacisk na współpracę gospodarczą i społeczną, a nie na integrację europejską.

Cytat:
2. Naszym strategicznym partnerem były do tej pory USA. Wspólnie braliśmy udział w konfliktach zbrojnych. Spotkał nas za to atak islamistów na metro w Warszawie. Jak powinna wyglądać w przyszłości nasza współpraca z USA?

Jesteśmy strategicznym partnerem USA w Europie Środkowej. Wspieraliśmy ich działania od lat 90., więc teraz nie powinniśmy przerywać. Niestety jak na razie wspópraca działa w jedną stronę - Polska daje swoje. RLN chce, abyśmy współdziałali na zasadzie równorzędności. Wizy do Stanów, powinny być zniesone. Atak na Metro w Warszawie to pierwszy napad terrorystów na Polskę. Mamy nadzieję, że USA doświadczone już w walce z terroryzmem, pomoże Polsce w utworzeniu służb przeciwdziałająch temu zjawisku.

Cytat:
3. Polska zaangażowała się zdecydowanie w demokratyzację na Ukrainie, wspiera także ruchy opozycyjne na Białorusi. Od czasów prezydentury A. Kwaśniewskiego stara się odgrywać aktywną rolę w Europie Wschodniej. Jednocześnie przez część krajów regionu nie jesteśmy uważani nawet za partnera, a tym bardziej za lidera. Jaka powinna być nasza polityka wschodnia?

Powinniśmy dalej kontynuować naszą działalność na wschodzie. Ukraina to ważny partner gospodarczy, podobnie Rosja stanowi duży rynek dla polskiego eksportu. Wobec Rosji powinniśmy być stanowczy, ale nie negatywnie nastawieni. Białoruś to nieobliczalne pańśtwo. Angażujemy się w działanie tamtejszej opozycji oraz nadajemy białorusko języczny kanał Biełsat.

Cytat:
- RLN - Co jest stolicą Antiochii?

Obecnie Antiochia to tureckie miasto. Było kiedyś stolicą Księstwa Antiochii utworzonego podczas wypraw krzyżowych.


Cytat:
RLN: Jak widzą przyszłość Polski w basenie morza bałtyckiego, czyli jak powinna wyglądać współpraca Polski z krajami skandynawskimi i bałtyckimi ?

Obecnie współpraca z krajami skandynawski wygląda dobrze. Są to kraje przodujące w ekologii. Powinniśmy współdziałać na rzecz poprawy świadomości ekologicznej w Polsce. Są też ekseprtami w odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję na porozumienie w sprawie zamiany elektorciepłowini na elektrownie ekologiczne.

Pytania:
- PiS-UPR: Jak zapatrują się Państwo na stosunki polsko-rosyjskie. Czy powinny ulec zmianie, jeśli tak to w jakim kierunku?
- BCZ: Dlaczego chcecie porzucić współpracę Polski z USA na rzecz współdziałania z dyktatorskimi Kubą i Wenezuelą.
- PO: Jaka jest Państwa wizja rozwoju Polski w UE?
- LiS: Czy nie widzą Państwo, że Białoruś to kraj totalitarny, który łączą z Polską oziębłe stosunki. Jak wyobrażają sobie Państwo współpracę z reżimem Łukaszenki?
- PSL: Czy i jak widzą Państwo otwarcie Polski na kapitał ChRL?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mateusz Mikke




Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 701
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:30, 25 Paź 2012    Temat postu:

Pytania do innych komitetów wyborczych

BCZ - Czy nie przeszkadza wam łamanie praw człowieka w takich krajach jak Kuba czy Wenezuela skoro deklarujecie współpracę z nimi?
PO - Jaki jest stosunek Platformy Obywatelskiej do ruchów separatystycznych czy autonomicznych na świecie?
LPR - Co oznacza "Wielka Polska" i czy nie jest to nawoływanie do imperializmu?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Pszczoła
Platforma Obywatelska



Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:33, 25 Paź 2012    Temat postu:

Do RLN: chcemy, by Polska była liderem państw Europy Środkowej - dzięki współpracy z "nowymi" państwami UE możemy sporo ugrać. Chcemy rozwoju wspólnego rynku i takiej reformy WPR, by była sprawiedliwa dla naszych rolników. Ponadto będziemy dbać o jak najlepsze wykorzystanie środków w ramach Europejskiej Polityki Spójności. My już korzystamy na integracji europejskiej.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mateusz Mikke




Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 701
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:33, 25 Paź 2012    Temat postu:

Odpowiedź dla RLN

Uważam iż nasze stosunki polsko-rosyjskie są wyważone i dobre i nie powinny ulec zbytnio wielkiej zmianie.Oczywiście powinniśmy podkreślać aby nie łamano praw człowieka w Rosji ale w sposób wyważony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anna Pszczoła
Platforma Obywatelska



Dołączył: 15 Wrz 2012
Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 17:36, 25 Paź 2012    Temat postu:

do PiS - wszystko zależy od regionu i ruchu. Nie można do tej kwestii podchodzić ideologicznie, na zasadzie: "samostanowienie narodu jest święte i każdy ma prawo do niepodległości", lub "samostanowienie to bzdura, trzeba się podporządkować głowie państwa". Na świecie istnieją ruchy autonomistyczne i separatystyczne, które realnie wskazują na swój tytuł do niepodległości lub autonomii, są takie, które są napędzane zbrodniczymi ideologiami lub stanowią de facto agenturę innych mocarstw. Przy ocenie różnych ruchów należy brać także pod uwagę polską rację stanu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiesław Słoma




Dołączył: 24 Wrz 2012
Posty: 513
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 18:01, 25 Paź 2012    Temat postu:

Odpowiedzi na pytania:
Do BCZ: W konflikt koreański polska na pewno nie powinna sie angarzować. Powinniśmy natomiast nawoływać władze Koreii Północnej do przeprowadzenia reforem, ale na ile te nawoływania i prośby pomogą nie jestem w stanie ocenić.
Do RLN: Białoruś nie jest krajem totalitarnym, a autorytarnym, to pierwsza różnica. Jak pan wspomniał Polska z Białorusią ma oziębłem stosunki, dlatego my chcemy to zmienić. Nie może być tak, że będziemy dyskrymiować naszych sąsiadów. Jak już wspomniałem współprca między Rzeczypospolitą, a Białorusią, to same korzyści dla obojga stron. A jeśli chodzi o współpracę, to myślę, że dogadamy się z prezydentem Łukaszenką. Jest to taki sam człowiek jak my wszyscy. Napewno warto rozmawiać, a nie obrażać się na wszystkich.

Pytania do:
- PiS: Dlaczego do tej pory nie doszliście do porozumienia w sprawie zniesienia wiz dla Polaków wybierających się do USA?
- PO: Co sądzicie o współpracy między Polską, a Niemcami?
- BCZ: Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej?
- LPR: Jak Polska powinna zachowywać się w polityce zagranicznej z Chinami?
- PSL: Czy rolnicy powinni być tak samo traktowani w całej UE?
- RLN: Czy Polska powinna pomagac krajom afrykańskim?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mikołaj Stańczyk
Prawo i Sprawiedliwość



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 1346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 18:05, 25 Paź 2012    Temat postu:

Cytat:
Do RLN: Białoruś nie jest krajem totalitarnym, a autorytarnym, to pierwsza różnica. Jak pan wspomniał Polska z Białorusią ma oziębłem stosunki, dlatego my chcemy to zmienić. Nie może być tak, że będziemy dyskrymiować naszych sąsiadów. Jak już wspomniałem współprca między Rzeczypospolitą, a Białorusią, to same korzyści dla obojga stron. A jeśli chodzi o współpracę, to myślę, że dogadamy się z prezydentem Łukaszenką. Jest to taki sam człowiek jak my wszyscy. Napewno warto rozmawiać, a nie obrażać się na wszystkich.

Panie Słoma,
Białoruś jest krajem totalitarnym, aparat władzy ingeruje we wszystkie sfery życia społeczeństwa.

Cytat:
- RLN: Czy Polska powinna pomagac krajom afrykańskim?

Zależy jaką pomoc, ma Pan na myśli. Polskie organizacje humanitarne angażują się w niesienie pomocy na całym świecie, a państwo powinno im pomagać w granicach swoich możliwości.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Wybory / Wybory parlamentarne 2007 Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin