Forum Wirtualny Sejm Strona Główna Wirtualny Sejm
Symulacja Polityczna PBF. Wcielamy się w role posłów. Ruszamy po wyborach w 2005 roku.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SLD: Konferencja programowa
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Media / Konferencje prasowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patryk Mildner
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 857
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie 22:48, 18 Lis 2012    Temat postu: SLD: Konferencja programowa

Witam wszystkich zebranych na konferencji programowej SLD.
W ostatnich dniach miały miejsce ważne wydarzenia w kraju. Odejście premiera Warsińskiego ze stanowiska, expose Kajetana Kurki. W tym trudnym dla kraju momencie Sojusz Lewicy demokratycznej postanowił zwołać konferencję programową. Zaprosiliśmy znamienitych gości, między innymi Joakima Palme, szwedzkiego teorytyka lewicy i państwa opiekuńczego, syna byłego premiera Olofa Palme.
Będziemy przedstawiać nasze propozycje dla kraju i dla poszczególnych regionów.
Przekazuję głos panu Warsińskiemu.
W konferencji oprócz SLD udział biorą:
Ośrodek Myśli Społecznej im. Lassalle'a
Fundacja im. Friedricha Eberta
Fundacja im. Heinricha Bolla
Gość specjalny:
Joakim Palme


Dziennikarze mają prawo do zadawania pytań po poszczególnych wystąpieniach


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Patryk Mildner dnia Pon 0:01, 19 Lis 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz Warsiński
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:50, 18 Lis 2012    Temat postu:

Czy w Polsce możliwe jest państwo opiekuńcze?
Wydaje mi się, że z punktu widzenia dzisiejszych rozważań jest to chyba najważniejsze pytanie. Prawica tudzież centroprawica powie zdecydowanie nie. Przykładem może być partia której do niedawna byłem członkiem – Platforma Obywatelska. Środowisko koliberalne, konserwatywne wychodzi z pozycji wiary w niewidzialną rękę rynku, która wszystko załatwi.
Pan profesor Joakim Palme z pewnością ma swoją opinię na temat doktryn prawicy z zakresu ekonomii. Prawica wychodzi z założenia, że dla ludzi biednych korzystne jest kiedy bogaci mają więcej pieniędzy. Projekt PO zakładający rewolucję podatkową likwidującą podatek od osób fizycznych a w jego miejsce tworzący podatek od wynagrodzeń jest elementem tej ekonomii.
Jednym z krytyków takiego myślenia był – co jest chyba zaskakujące – sam George Bush senior. Określił tę wizję ekonomii mianem ekonomii wudu. Widać więc, że już część prawicy określa trickle-down theory (po polsku opisana pokrótce przeze mnie teoria skapywania) za coś nieprawdopodobnego.
Szereg najbogatszych ludzi postuluje zwiększenie stawek podatkowych dla najbogatszych. Mimo że sami zainteresowani tego oczekują to część prawicy zdaje się odbierać im prawa do płacenia wyższych podatków. W końcu oni tak dbają o zwykłych ludzi.

Z punktu widzenia Polski trzeba sobie odpowiedzieć, czy u nas trickle-down theory ma rację bytu? Nie wydaje mi się. Polska w tym zakresie nie różni się specjalnie od wielu innych państw. Tego typu teorie powstają w interesie tylko jednej grupy ludzi.

Sojusz Lewicy Demokratycznej odwołuje się do doświadczeń szwedzkiej socjaldemokracji. Polska stoi przed ogromem różnych dylematów. W kampanii wyborczej istotnym tematem stały się środki unijne, które otrzymujemy od tego roku. Jest to olbrzymia szansa dla Polski. Obawiam się jednak, że nie zostanie wykorzystana w sposób zadowalający. Zakładając jednak pozytywny scenariusz to musimy się zastanaowić, czy każdy Polak odczuje pozytywny wpływ tych środków? Zadaniem polskiego rządu winno być zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju w skali całego kraju. Jest to niezwykle istotne przy zacieraniu różnic w województwach Polski.

Jednak te środki unijne kiedyś się skończą. Trzeba je tak wykorzystać, ażeby Polska rozwinęła się nie tylko dzięki budowie nowych dróg, oczyszczalnie ścieków, stadionów, ale także żeby zwiększył się standard życia.

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa w UE. Podobnie jest jeżeli chodzi o inne wskaźniki wskazujące na biedę/ zagrożenie ubóstwem. Biorąc pod uwagę przykład Szwecji widzimy olbrzymie różnice. Po pierwsze w Polsce bezrobocie jest znacznie bardziej wysokie. Mimo bardzo licznej emigracji do krajów zachodniej Europy ciągle problemem jest wysoki wskaźnik bezrobocia. Działalność państwa nie powinna się ograniczać tylko i wyłącznie do zachęcania przedsiębiorstw/koncernów do inwestycji. Państwo powinno także przyjąć aktywną politykę jeżeli chodzi o zatrudnienie.

Szczególne znaczenie ma tutaj nierówność kobiet względem mężczyzn oraz dyskryminacja ludzi 50+. Problemem milionów Polaków przed wejściem w wiek emerytalny jest nie tylko pogorszony stan zdrowia, ale także chęć pracodawców do znalezienia młodszych pracowników. W Szwecji poradzono sobie z takimi praktykami w sposób wzorowy. Obowiązuje tam polityka, iż przedsiębiorstwa zwalniają pracowników z najkrótszym stażem w tym miejscu pracy. Z natury rzeczy jest to korzystne dla tych starszych pracowników. Uważam, że podobne prawo jesteśmy w stanie przyjąć także my.
Nierówność kobiet którą wymieniłem również należy starać się rozwiązać. Istotną propozycją powinno być powiązanie małżonków w zakresie składek emerytalnych. Często jest tak, że to mężczyźni pracują, kobiety zaś wychowują dziecko/zajmują się domem. Ta sytuacja jest koniec końców niekorzystna dla kobiet. Mimo że jest zaangażowana to prawnie nic z jej pracy nie wynika. Przy okazji rozwodu okazuje się, że jej sytuacja drastycznie się pogarsza. Nie dość, że ma sporą lukę w CV to dodatkowo jej przyszła emerytura ma szansę stać na bardzo niskim poziomie – o ile w ogóle ją będzie mieć. Dlatego uważam, że jest to równie istotny element służący poprawie życia Polaków. Trzeba powiązać płacenie składek emerytalnych małżonków.
Nie można także zapominać o prawach kobiet w zakresie pracy. Kobiety są dyskryminowane na rynku pracy poprzez chociażby niższe zarobki.

Działaniem SLD na przyszłość jak i samej Polski jest właśnie usunięcie tych problemów, dysproporcji, nierówności.
Dziękuję bardzo.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mariusz Warsiński dnia Nie 23:48, 18 Lis 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patryk Mildner
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 857
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie 23:01, 18 Lis 2012    Temat postu:

Dlaczego potrzebna jest nam państwowa polityka mieszkaniowa ?
Poczucie bezpieczeństwa obywateli jest z głównych czynników sprzyjających przyrostowi naturalnemu. Dzietność w latach 90-tych spadła ogromnie. Będzie to miało w przyszłości opłakane skutki. Załamie się system emrytalny, dojdzie do kryzysu w służbie zdrowia. Jeszcze można temu zapobiec.
Poczucie bezpieczeństwa zależy od takich czynników jak stałe dochody, realna szansa na poprawę bytu dla swoich dzieci, opieka lekarska czy właśnie mieszkanie.
Mieszkanie stało się dla młodych Polaków luksusem, wynajmuje się je za ogromne pieniądze. Wynajęcie najmniejszego mieszkania w mieście wojewódzkim zaczyna się od 1.000zł miesięcznie. Uważamy to za skandal. Młodzi Polacy nie będą się czuli bezpiecznie, mając świadomość, że za chwilę właściciel mieszkania może im podnieść czynsz a oni wylądują na bruku.
Polityka mieszkań komunalnych jest od wielu lat z powodzeniem realizowana w Szwecji. Polska również powinna skupić się na własnym programie.
Początkiem państwowego budownictwa mieszkaniowego jest nasza ustawa o państwowych spółdzielniach mieszkaniowych, która niestety spotkała się z brakiem poparcia u prawicy. Spodziewaliśmy się tego. Prawica już chyba nigdy nie stanie po stronie zwykłego obywatela.

Polityka mieszkaniowa jest obecnie jednym z podstawowych celów polskiej lewicy, w Polsce potrzeba zbudować natychmiast kilkaset tysięcy mieszkań spółdzielczych, a docelowo ma to być kilka milionów. Podkreślaliśmy to wielokrotnie w naszej kampanii i mówimy o tym również teraz. Pozwólmy wreszcie Polakom żyć w spokoju i bezpieczeństwie !
Mieszkanie jest prawem, a nie towarem !


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Patryk Mildner dnia Nie 23:02, 18 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz Warsiński
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:20, 18 Lis 2012    Temat postu:

Czy można powtórzyć szwedzki model rozwoju w innych państwach?


Cytat:
J.P.: Szwedzki model był tworzony przez wiek, bardzo się też zmieniał przez ostatnie dekady – w niektórych kwestiach na lepsze, w innych na gorsze. To bardzo ważne, bo dzięki temu mogliśmy odpowiadać na nowe wyzwania. Chciałbym jednak, aby było więcej dyskusji na temat zamierzonych i niezamierzonych konsekwencji tych zmian. Są na przykład pewne negatywne efekty, jeśli chodzi o edukację. Powinniśmy dokonać bilansu doświadczeń, które zdobyliśmy.

Nie można więc tak po prostu wziąć szwedzkiego modelu i osadzić go w nowym kontekście, oczekując, że będzie działał. Niemcy zreformowali system urlopów wychowawczych, implementując model skandynawsko-szwedzki, ale nie mają dobrego programu opieki nad dziećmi. Wykorzystali jeden program, ale zapomnieli o drugim. Nie mogli więc osiągnąć tak dobrych rezultatów jak na szwedzkim rynku pracy, gdzie te programy okazały się bardzo skutecznym sposobem na walkę z biedą.

Najważniejsza lekcja, jaką daje nam szwedzki model, to świadomość, że możliwy jest wybór alternatywnej drogi. Polska nie musi podążać ścieżką amerykańską, brukselską czy niemiecką. Może mieć swoją własną, nawiązującą do jej wartości i preferencji. Oczywiście trzeba być bardzo ostrożnym przy tworzeniu takiego modelu rozwoju, aby nie zniszczyć jego podstaw ekonomicznych.


Ma pan pomysł, jak mogłaby wyglądać taka alternatywna droga dla Polski?
Cytat:

J.P.: Polska napotyka na te same problemy co inne państwa europejskie – globalizacja, starzenie się społeczeństwa. Jednym z kluczowych elementów takiej strategii powinna być troska o kształtowanie kapitału ludzkiego. I trzeba to robić w perspektywie genderowej, bo inaczej będziemy skazani na niepowodzenie. Szwedki radzą sobie lepiej na wszystkich poziomach edukacji. Oznacza to, że prawdopodobnie są bardziej produktywne od mężczyzn, jeśli więc pozostają poza rynkiem pracy, to jest to strata tego kapitału.

Także polski program powinien odpowiadać na te wyzwania i umożliwiać kobietom zostanie płatnikami podatków. Jeśli niemieccy chadecy mogą modernizować politykę rodzinną, to dlaczego polskie władze miałyby tego nie zrobić?

Niektórzy utrzymują, że nie istnieje coś takiego jak wasz system, a jeżeli istnieje, to funkcjonuje jedynie w krajach północnych i nie może być zastosowany gdzie indziej.

Cytat:

J.P.: To prawda, że część wzrostu gospodarczego ostatnich 15 lat była wynikiem otrząśnięcia się z kryzysu z wczesnych lat 90. W Skandynawii funkcjonuje jednakże kilka dobrze zaprojektowanych strategii społecznych, istnieje też potencjał by eksportować je do innych krajów Europy. Niektóre państwa członkowskie starają się już wprowadzić u siebie strategie pochodzące ze Skandynawii. Przychodzi mi na myśl przykład Hiszpanii. Myślę jednak, że nie da się tego osiągnąć w sposób odizolowany, wykluczający interakcje pomiędzy różnymi strategiami. W Niemczech zastosowano na przykład legislację urlopu rodzicielskiego w iście skandynawskim stylu. Aby skutecznie promować nową równowagę płci, Niemcy powinni zapewne uwzględnić też inny element: subsydia dla centrów opieki dziecka. Odpowiednia kombinacja jest tu kluczowa.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mariusz Warsiński dnia Nie 23:24, 18 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz Warsiński
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:26, 18 Lis 2012    Temat postu:

Jakie elementy modelu skandynawskiego nadają się na eksport?
Cytat:

Skutecznie zmobilizowaliśmy żeńską część siły roboczej do wejścia na rynek. Było to wynikiem zmian w strukturze aktywizacji. System podatkowy odszedł na przykład od wspólnego opodatkowania małżeństw na rzecz opodatkowania oddzielnego, co aktywuje kobiety do partycypacji w rynku pracy. Inną kwestią jest inwestycja w edukację na całe życie, którą rozpoczęto już w latach 50. i 60. Po trzecie, zdaliśmy sobie sprawę, że mobilizowanie kobiet do aktywności gospodarczej i edukacyjnej nie jest wystarczające. Jeśli istotnie pragnie się wyrównać wyzwania pracy i życia rodzinnego, należy nadać subsydia tym, którzy zapewniają podstawową opiekę. Rozszerzenie usług społecznych na osoby starsze i małe dzieci w centrach opieki to kolejny element charakterystyczny dla państw Nordyckich.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz Warsiński
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:51, 18 Lis 2012    Temat postu:

Nie brzmi to tanio. Co stanie się jeśli gospodarka ulegnie zachwianiu, a zyski płynące z podatków wyczerpią się?
Cytat:

J.P.: To prawda – odpowiednia polityka makro-ekonomiczna jest bardzo ważna. Przeszłe niepowodzenia strategiczne na omawianym obszarze sprawiały wiele problemów. W Skandynawii przesadnie postrzega się jednakże podatki jako bardzo wysokie. Kiedy spojrzy się na wydatki na cele socjalne w innych państwach Europy, widać, że wiele państw wydaje tyle samo, czasem nawet więcej, niż w krajach skandynawskich. Wydatki na cele społeczne netto w Niemczech są porównywalne z tymi w Szwecji. Dania utrzymuje się na poziomie Wielkiej Brytanii. Niesłusznie uważa się, że wydatki na cele socjalne w Skandynawii różnią się znacznie od tych w innych państwach Europy. U nas są one zwyczajnie bardziej widoczne.


Szwecja jest modelowym uczniem Europy. Czy są jeszcze inne państwa, które Pan podziwia?
Cytat:

J.P.: Tak, szczególnie Finów i ich system edukacyjny. O wiele lepiej udaje im się wspierać uczniów, którzy sobie nie radzą, przez co średni poziom wykształcenia jest tam wyższy.

A poza Skandynawią?
Cytat:

J.P.: Innym przykładem jest Irlandia. Na wielu obszarach społecznych Irlandczycy byli oszczędni, lecz inwestowano tam silnie w edukację, co przyczyniło się w znacznej mierze do ożywienia kraju. Mimo to w sektorze społecznym Irlandii widać braki. Wskaźnik ubóstwa jest tam bardzo wysoki.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mariusz Warsiński dnia Nie 23:51, 18 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz Warsiński
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 0:31, 19 Lis 2012    Temat postu:

Wydaje się, że szybko rozwijające się państwa nie mogą powstrzymać poszerzania się przepaści pomiędzy zamożnymi i biednymi.

Cytat:
J.P. Austriacki ekonomista Joseph Schumpeter uważał, że kapitalizm niszczy stare i nieskuteczne instytucje. W procesie transformacji, jakim jest globalizacja, pojawiają się zarówno zwycięzcy jak i przegrani. Należałoby więc zająć się przegranymi i przemienić ich w zwycięzców. Należy inwestować w ludzi. Wydaje mi się, że Europejczycy wątpią w to, że ich rządy skłonne są zająć się potencjalnymi przegranymi.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mariusz Warsiński dnia Pon 0:31, 19 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administratorsejmpo2005
Administrator



Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 1080
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 12:57, 19 Lis 2012    Temat postu:

czytam, czytam, bardzo fajny pomysł.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janina Kozłowska
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 19 Wrz 2012
Posty: 1382
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:30, 19 Lis 2012    Temat postu:

Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych.
Jak już wcześniej zostały powiedziane, równouprawnienie kobiet niesie ze sobą realne korzyści ekonomiczne dla kraju. Nie wolno spychać roli kobiet do "pań domu", zajmujących się mężem i dziećmi. Ich aktywizacja zawodowa przyniesie miliardy złotych do budżetu. Prawicowa koalicja krzywdzi kobiety, nie promując emancypacji. W wyniku tego mają niższe emerytury i są uzależnione finansowo od mężczyzn.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mariusz Warsiński
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 906
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:32, 19 Lis 2012    Temat postu:

Szanowni Państwo Steven Saxonberg powiedział:
Cytat:
Polacy mogą się nauczyć od Szwecji tego, że mitem jest twierdzenie, jakoby nie można było podnosić podatków i zapewniać hojnych świadczeń społecznych bez szkodzenia wzrostowi gospodarczemu. Przeciwnie, inwestycje publiczne w zdrowie, wykształcenie i sprzyjające zatrudnieniu ludności zwiększają poziom kapitału ludzkiego i dlatego prawdopodobnie przyczyniają się do zwiększenia wzrostu.


Nasza konferencja ma na celu zwrócenie opinii publicznej uwagę na to, że to czym karmi nasz mainstream – że jest jedna droga dla Polski jest twierdzeniem nieprawdziwym. Ta droga ma alternatywę. Alternatywę w postaci polityki socjaldemokratycznej do której się odwołujemy.
SLD w ramach swoich konferencji programowych, których seria została z dniem wczorajszym rozpoczęta, będzie brał pod uwagę opinie wielu różnych ekspertów. Wiemy bowiem, że nie da się przenieść w 100% modelu szwedzkiego w Polsce. Sam obecny tutaj profesor Joakim Palme zasugerował nam, że pora na budowę modelu polskiego. Wiedzę ekspertów, których będziemy sukcesywnie zapraszać będziemy starać się wykorzystać przy budowie alternatywnej drogi dla Polski.
Nie zamierzamy budować drugiej Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii tudzież Szwecji. Sojusz Lewicy Demokratycznej wchodzi na drogę do budowy Polski – Polski, która będzie pozytywnie oceniana na zewnątrz. Naszym marzeniem jest to, ażeby inne kraje chciały wzorować się na naszych doświadczeniach, projektach. Chcemy, ażeby ludzie mówili o modelu polskim jako olbrzymim sukcesie, o wzorze.
Będziemy do tego dążyć. Ze wszystkich sił. Wierzymy, ze nasz projekt uzyska aprobatę większości Polaków.

Na sam koniec chciałbym serdecznie podziękować współorganizatorom tejże konferencji, także gościom, uczestnikom zaś w szczególny sposób dziękuję za przybycie profesora Joakima Palme. Jeszcze raz bardzo dziękuję. I zapraszam na kolejną konferencję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patryk Mildner
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 857
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon 21:49, 19 Lis 2012    Temat postu:

Jako przewodniczący chciałbym podziękować wszystkim za udział w konferencji, w szczególności panu Joakimowi, który przyjechał aż ze Szwecji specjalnie dla nas Wink Jeszcze raz dziękuję.
(oklaski)

Teraz jest czas dla dziennikarzy na zadawanie pytań.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administratorsejmpo2005
Administrator



Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 1080
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 2:03, 23 Lis 2012    Temat postu:

Pytania do M. Warsińskiego:
- Jaki jest państwa stosunek do dziedziczenia składek emerytalnych przez współmałżonka?
- pan Mildner swego czasu proponował zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 62 lat, co oznaczałoby podwyżkę w. e. dla kobiet o 2 lata i obniżkę dla mężczyzn o 3. Jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie?
- czy SLD chce odejścia od kapitałowego systemu emerytalnego?
- system skandynawski różni się od polskiego także tym, że jest o wiele mniej zbiurokratyzowany, a przedsiebiorcy napotykają na znacznie mniej barier. Tych kwestii w programie SLD nie widać, lewica w trakcie kampanii wyborczej mówiła, że przedsiębiorcy mają sie w Polsce jak pączki w maśle.

Pytania do P. Mildnera:
- Czy SLD chce regulacji rynku nieruchomości?
- jakie jest podejście lewicy do systemu dopłat do kredytów dla młodych małżeństw?

Pytania do J. Kozłowskiej:
- jaki SLD ma program dla kobiet, które wolą zajmować się domem niż pracować zarobkowo?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Patryk Mildner
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 857
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pią 14:09, 23 Lis 2012    Temat postu:

Cytat:
Czy SLD chce regulacji rynku nieruchomości?

Jak najbardziej. Obecnie panuje zmowa cenowa deweloperów i ceny mieszkań dochodzą do 250 tysięcy za dwa pokoje w PRLowskim budownictwie, jest to skrajna patologia, że na mieszkanie trzeba odkładać przez 40 lat. Państwowe budownictwo powinno mieć największy udział w budownictwie wielorodzinnym.

Cytat:
jakie jest podejście lewicy do systemu dopłat do kredytów dla młodych małżeństw?

Jest to w efekcie wspieranie banków. My oferujemy całkowicie inny system.
To państwo ma budować mieszkania i wynajmować je dożytownio obywatelom za przystępne ceny. Kupowanie na własność mieszkania w bloku nie będzie miało większego sensu, skoro już niedługo rząd będzie zobowiązany wykonać naszą ustawę mieszkaniową Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Patryk Mildner dnia Pią 14:10, 23 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Janina Kozłowska
Sojusz Lewicy Demokratycznej



Dołączył: 19 Wrz 2012
Posty: 1382
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 14:54, 23 Lis 2012    Temat postu:

Jaki SLD ma program dla kobiet, które wolą zajmować się domem niż pracować zarobkowo?

Zakłada Pan, że kobiety wolą zajmować się domem niż pracować zarobkowo. Jest to myślenie stereotypowe. Znam mnóstwo kobiet chcących być aktywnymi zawodowo i wielu mężczyzn chcących zajmować się domem. Spróbuję jednak odpowiedzieć na to pytanie.

Prawica, promując tzw. "tradycyjny model rodziny", nie przejmuje się losem kobiet. Stawiając ideologię przed interesy obywateli, można doprowadzić do katastrofy - Stalin już tego próbował i nie wyszło. Emerytury osób zajmujących się domem będą skandalicznie niskie, dlatego trzeba je aktywizować zawodowo, a nie - dopłacać do ich siedzenia w domu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administratorsejmpo2005
Administrator



Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 1080
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:57, 23 Lis 2012    Temat postu:

- Pani Kozłowska, ja nie pytam o pani ideologiczne wyobrażenie na temat tego, jak kobiety powinny podchodzić do swojego życia zawodowego. Są bowiem również takie kobiety, które nie chcą pracować zarobkowo, wolą zajmować się domem. Rozumiem, że dla nich nie macie żadnego programu, mają pracować zarobkowo i już?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Media / Konferencje prasowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin